Legendarna Pustowójtówna

„Legendarna Pustowójtówna” to wystawa popularyzująca historię Anny Henryki Pustowójtówny, żołnierki powstania styczniowego i adiutantki generała Mariana Langiewicza. Kim była najpopularniejsza Polka roku 1863? 

Bohaterka zdobyła ogromną popularność, a o historii Polki walczącej z bronią w ręku – w męskim przebraniu i pod pseudonimem Michał Smok – rozpisywała się ówczesna prasa w całej Europie. Stała się postacią wręcz legendarną. Gazety zamieszczały jej podobizny, przeprowadzano z nią wywiady, a fotografie w powstańczym stroju sprzedawano w setkach egzemplarzy. Jej nazwisko było powszechnie znane jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Dzisiaj pozostaje właściwie zapomniana. Jest jedną z wielu kobiet, które zapisały się w dziejach, ale nie trafiły do głównego nurtu historii – zwłaszcza tej uczonej w szkole, zapisanej w podręcznikach czy obecnej w przestrzeni publicznej. Bohaterki, które nie pasowały do powszechnie utrwalonego obrazu wydarzeń, zostały zepchnięte na margines.  „Legendarna Pustowójtówna” ma przypomnieć przynajmniej jedną z nich.

Wystawa skupia się na sławie Pustowójtówny – pokazanej poprzez starannie wybrany materiał archiwalny: fotografie, fotomontaże, grafiki, wspomnieniach czy relacje prasowe. 

koncepcja, teksty i projekt: Karolina Dzimira-Zarzycka