Panel Obywatelski we Wrocławiu

Mieliśmy ogromną przyjemność współorganizować pierwszy wrocławski panel obywatelski.

Czym jest panel obywatelski?
Panel obywatelski to nowa forma demokratycznego podejmowania decyzji, którą można zastosować na poziomie miasta, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej. Na poziomie lokalnym, do udziału w panelu obywatelskim wyłania się losowo grupę mieszkańców i mieszkanek danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”. Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji. 

Kto weźmie udział w panelu?
Wrocławski panel odbędzie się w kwietniu i maju bieżącego roku. W marcu odbędą się losowania i wybór panelistów. W skład panelu obywatelskiego we Wrocławiu wchodzi 75 wylosowanych osób, a dodatkowe 10 bierze udział w charakterze panelistów i panelistek rezerwowych. Zgodnie z deklaracją Prezydenta Miasta Wrocławia, rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu, będą przez niego traktowane jako wiążące, czyli zostaną wskazane do realizacji.

Jaki jest temat panelu?
Temat pierwszego panelu obywatelskiego we Wrocławiu to: „Jak szybko i zdrowo przemieszczać się po Wrocławiu”. W szczególności ma zostać podjęte zagadnienie skomunikowania osiedli ościennych z centrum miasta oraz strefy czystego transportu.

Projekt na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia przeprowadzają Fundacja Dom Pokoju we współpracy z Adelą Gąsiorowską, Marcinem Gerwinem oraz Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich.