
Akademia Partycypacji
Zapraszamy na cykl warsztatów mających na celu wzmocnienie kompetencji osób już zajmujących się partycypacją lub mających takie plany w przyszłości.

Szkolna Ulica – ewaluacja pilotażu
Jesienią 2022 roku FEPS we współpracy z Biurem Zrównoważonej Mobilności przeprowadził ewaluację pilotażowego wprowadzenia Szkolnej Ulicy w kilku wrocławskich szkołach. Wykorzystując metody oparty na partycypacji zbadaliśmy opinie o pilotażu oraz wypracowaliśmy rekomendacje dla rozwijania projektu.

Active Migrants
Działamy na rzecz zwiększenia uczestnictwa osób z doświadczeniem migracji w życiu społecznym i publicznym Wrocławia. Pokazujemy, jak zabrać głos i współdecydować o zmianach w naszym mieście. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniami.

Konsultacje Społeczne we Wrocławiu 2020-2022
Konsultacje w naszym mieście realizujemy już od kilku lat. W listopadzie 2020 r. Miasto Wrocław przyznało nam środki na realizację ponad dwuletniego projektu pod nazwą „Wsparcie procesów konsultacji społecznych na terenie Gminy Wrocław w latach 2020-2022”.

Konsultacje Szyte na Miarę
Tak jak garnitur i płaszcz mogą być szyte na miarę, tak i formy konsultacji społecznych można dostosowywać do czasu, potrzeb i konkretnej sytuacji. A nawet trzeba!

Living Diversity
W dniach 14-23.03.2022 FEPS brał udział w międzynarodowym szkoleniu
pn. “Living Diversity and Strengthening Social Cohesion in Europe” organizowanym przez Instytut Gustava Stresemanna (Gustav Stresemann Institut – GSI) w Bad Bevensen.

MobilnaAO
Siódma co do wielkości w Polsce, dobrze połączona z zagranicą, rosnąca w siłę Aglomeracja Opolska to 330 000 mieszkańców. Każdy z nich co rano rusza do swoich spraw. Zapewnienie bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po tym obszarze jest koniecznością.

Mobilność w MOF
Miejski Obszar Funkcjonalny, czyli MOF, tworzy 7 gmin: Olsztyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda. Stanowią one centrum życia Warmii i Mazur oraz serce turystyki tej części Polski. Zapewnienie możliwości poruszania się osobom o różnych potrzebach komunikacyjnych jest kluczem do rozwoju tego obszaru.

Model Dialogu
Mamy przyjemność współtworzyć wraz z Fundacja Dom Pokoju MODEL DIALOGU, który będzie przewodnikiem i narzędziownikiem dla osób liderujacych w lokalnych, małych społecznościach. MODEL powstaje w ramach projektu „Jak rozmawiać?” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
STP dla Ukrainy 2022
W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Liderzy Przemian i Fundacja Borussia na początku marca uruchomiły inicjatywę „STP dla Ukrainy” polegającą na wsparciu finansowym inicjatyw ukraińskich absolwentów Programu Study Tours to Poland (studentów i profesjonalistów) mających na celu pomoc ludności cywilnej w Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy w Polsce.

Wdrażanie Strategii 2018-2022
Celem głównym realizacji zadania jest wdrażanie wybranych działań zapisanych w „Strategii rozwoju współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2018-2022”, zgodnie z zapisanymi w niej Celami.

Półkolonie na osiedlu Plac Grunwaldzki
Druga połowa lata równa się nudzie? Nie ma mowy! Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku między 7. a 14. rokiem życia – wyruszamy w podróż dookoła świata!
Konsultacje społeczne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łagiewniki
Najbliższe lata to dla Gminy Łagiewniki czas przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Odpowiedzią na te zmiany ma być wizja rozwoju przestrzennego Łagiewnik.
NAMED
Since September 2018, NAMED has researched the educational demands of working migrants in the European Union.

Wielokulturowe Psie Pole – zagrajmy w to jeszcze raz!
Projekt był realizowany dwuetapowo od kwietnia do listopada 2021 roku. Jego najważniejszym punktem było przeprowadzenie na terenie Psiego Pola gry terenowej związanej z wielokulturową i wielowyznaniową historią osiedla.
Europejski Zielony Ład – warsztaty dla młodzieży
Projekt zakłada przeprowadzenie sześciu 90-minutowych warsztatów dla uczniów dolnośląskich szkół średnich oraz przedstawicieli Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Rozkwitnij w Polsce!
Rozkwitnij w Polsce! Cykl warsztatów dla migrantów zarobkowych. Pochodzisz z innego kraju? Pracujesz na co dzień w Polsce i/lub planujesz zostać tu przez jakiś czas?
Study Tours to Poland 2020
Ze względu na sytuację epidemiczną uczestnicy i uczestniczki wizyt organizowanych w ramach programu Study Tours to Poland w 2020 podczas regularnych spotkań on-line poznają siebie nawzajem, zespół organizatorów i zasady programu.

VAHA
Wspólnie z Fundacją Art Transparent oraz Stowarzyszeniem Diversja utworzyliśmy Wroclaw Strategic Survival Hub.
Insights Into Development
Insights Into Development W ramach współpracy FEPS-u z organizacją ARGO z Kazachstanu zostaliśmy zaproszeni do udziału w XI Międzynarodowej Konferencji Insights into Development realizowanej w ramach Innovation Festival

Półkolonie „Dookoła świata”
Fundacja na Rzecz Studiów Obywatelskich podjęła się działań na rzecz najmłodszych mieszkańców Miasta – w okresie od 27 lipca do 14 sierpnia 2020 r. w ramach zadania publicznego „Lato w mieście 2020” współfinansowanego przez Gminę Wrocław i Radę Osiedla Polanowice – Ligota – Poświętne prowadzimy półkolonie pn. „Dookoła świata”.
NAMED – konferencja
NAMED – konferencja Wydarzenie ofbyło się w trybie on-line 2 lipca 2020 r. w godzinach 10:30 – 12:30 W projekcie „Narratives of Working Migration as

PZMM dla Miasta Poznania
Już w styczniu 2020 r. Miasto Poznań rozpoczęło prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Będzie to kompleksowy dokument, który powstanie do listopada 2020 roku i obejmie wszystkie zagadnienia dotyczące komunikacji i przemieszczania się w obrębie miasta oraz wskaże dalsze kierunki ich rozwoju.

Panel Obywatelski
Mieliśmy ogromną przyjemność współorganizować pierwszy wrocławski panel obywatelski.
NAMED
NAMED Nazwa projektu – NAMED – to skrót od „Narratives of Working Migration as Tools for the Assessment of Education Demands” czyli „Opowieści migrantów zarobkowych

Poznajmy się we Wrocławiu!
Projektem „Poznajmy się we Wrocławiu!” chcemy promować miasto otwarte na różnorodność, dialog międzykulturowy i współpracę miejskich instytucji, organizacji pozarządowych, rad osiedli oraz innych grup pracujących na rzecz integracji społeczności lokalnych.

Konsultacje społeczne we Wrocławiu 2019
Dewiza stolicy Dolnego Śląska brzmi „Wrocław – miasto spotkań”. W roku 2019 będziemy się spotykać z mieszkańcami przede wszystkim na konsultacjach społecznych.

3. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych
28 maja 2019 r. w kompleksie przy ul. Legnickiej 65: Centrum Sektor 3 / Skatepark / PPM Zajezdnia odbył się 3. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych.
Nie lej wody
Projekt zakłada przeszkolenie na temat kwestii deficytu wody, działań służących ograniczaniu zużycia wody oraz skutków działań człowieka na zasoby naturalne.

Legendarna Pustowójtówna
Wystawa popularyzująca historię Anny Henryki Pustowójtówny, żołnierki powstania styczniowego i adiutantki generała
Mariana Langiewicza. Kim była najpopularniejsza Polka roku 1863?

Otwarcie ODLOTU. Strefy Partycypacji
O poranku, nieco bardziej oficjalnie i przy blasku fotoreporterskich fleszy a wieczorem wraz z naszymi gośćmi i gościniami w odlotowej atmosferze świętowaliśmy start ODLOTu. Strefy Partycypacji. I musimy przyznać, że to był prawdziwy ODLOT!

Wrocław rozmawia o osiedlach
Rozpoczynamy dyskusję o ustroju wrocławskich osiedli. Wspólnie z mieszkańcami chcemy określić jakie obowiązki, kompetencje i możliwości powinny mieć samorządy osiedlowe. Efektem mają być rekomendacje, które zostaną przedstawione Radzie Miejskiej Wrocławia.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Wrocławia
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Wrocławia Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (PZMM), pod hasłem Ruch Miasta. Prace rozpoczęły się

Ludzie ze znakiem „P”
Projekt „Nieobecni – ludzie ze znakiem „P” poświęcony jest polskim przymusowym robotnikom, żyjącym i pracującym w Breslau i na Dolnym Śląsku w latach 1939-1945.

Study Tours to Poland 2017
W maju 2017 roku Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich miała okazję gościć we Wrocławiu grupę trzynastu studentów i studentek z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.

Forum Międzykulturowe
Dnia 22 kwietnia 2017 r. we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego spotkało się ponad 70 przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów, urzędników, reprezentantów mniejszości narodowych i etnicznych, obcokrajowców, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz mieszkańcy Wrocławia.

Nowe Studium Wrocławia
Nowe Studium Wrocławia aspiruje do bycia opracowaniem, które w sposób przekrojowy i przejrzysty ma uchwycić wyjątkowość miasta, wzmacniając jego liczne walory, ale także stawiając ambitne wyzwania wszędzie tam, gdzie potrzebne są wzmożone działania.

Homo Viator. Wszyscy Jesteśmy Migrantami I Migrantkami
Wiosną 2017 roku przez Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Fundacją Dom Pokoju i Fundacją Na Rzecz Studiów Europejskich został przeprowadzony konkurs wśród wrocławskich uczennic i uczniów Homo viator. Wszyscy jesteśmy migrantami i migrantkami.

Laboratoria Obywatelskie
W styczniu i lutym 2017, działając we współpracy z Biurem Partycypacji Społecznej oraz Fundacją Dom Pokoju na wybranych wrocławskich osiedlach zrealizowaliśmy Laboratoria Obywatelskie.
Usprawnianie współpracy pomiędzy regionem, stolicą i Brukselą
Naszym celem jest poprawienie wymiany informacji i poziomu koordynacji pomiędzy różnym przedstawicielami Polski: członkami Komitetu Regionów, sejmowego komitetu stosunków europejskich, deputowanymi do Parlamentu Europejskiego z regionu, organizacjami pozarządowymi, a także lokalnej i regionalnej administracji.
I Wrocławska Konferencja O Współczesnych Niemczech
First Wrocław Conference on Contemporary Germany belongs already to the past. Two days of fruitful debates and discussions made us tired but satisfied.
Monitoring społecznych skutków interwencji w Afganistanie
Celem naszego projektu było ujawnienie deficytów informacji opinii publicznej ze strony mediów dot. społecznych skutków polskiej interwencji w Afganistanie.
II Wrocławska Konferencja o Współczesnych Niemczech
II Wrocławska Konferencję o Współczesnych Niemczech FEPS zorganizował wspólnie z Dolnośląską Szkołą Wyższą. Naszymi partnerami byli również lokalny oddział „Gazety Wyborczej” oraz Uniwersytet w Bonn.
Konferencja “The war which has changed Poland”
Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich, Centrum Stosunków Międzynarodowych Fundacja Heinricha Boella, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Fundacja im. Stefana Batorego zaprosiły na konferencję „Wojna, która zmieniła Polskę. Zaangażowanie Polski i Niemiec w Afganistanie”.
Study Tours to Poland 2012
Od 16 do 27 kwietnia gosciliśmy uczestników projektu Study Tours to Poland. Do Wrocławia przyjechało 6 osób z Ukrainy oraz po 2 z Rosji i Białorusi.
Think Tank Generator – edycja na Białorusi
Głównym celem projektu było zapoznanie młodych dziennikarzy, studentów, absolwentów studiów i młodych naukowców ze standardami pracy w eksperckich ośrodkach badawczych – Think Tankach.
Think Tank Generator – edycja polsko-niemiecka
Celem projektu jest pozyskanie zainteresowania polskich i niemieckich studentów do pisania tekstów pod kątem Think Tanków.
Nawiąż Kontakt z Parlamentarzystą – raport z monitoringu biur poselskich
Prezentowany raport jest rezultatem monitoringu biur poselskich i senatorskich.
Znając mnie – znając nas! Kompetencje historyczne i międzykulturowe w Europie
W ramach tego projektu mieliśmy do czynienia z kompetencjami, o których wiemy, że są podstawą do tworzenia aktywnego obywatelstwa. W tym przypadku skupiliśmy się na tożsamości / kompetencjach międzykulturowych i kompetencji historycznej.
Euro Calls
Projekt „Euro calls” to jednotygodniowe spotkanie młodzieży z Polski, Czech, Łotwy oraz Turcji. Projekt odbywa się w Sobótce oraz we Wrocławiu. 24 młodych ludzi wspólnie debatuje nad przyszłością Unii Europejskiej, zastanawia się jakie wyzwania czekają UE w nadchodzących latach oraz analizuje aktualne dylematy europejskie.
Słowa Łączą Pokolenia
Projekt ma na celu wymianę dobrych praktyk „przechowywania” oral history pomiędzy partnerskimi organizacjami, z naciskiem na wykorzystanie narzędzi ICT.

2. Zlot Młodych Kulturoznawców
2. Zlot Młodych Kulturoznawców we Wrocławiu współorganizowaliśmy w dniach 16-17 maja 2014
Letnia Szkoła Animatorów
Od 11 do 18 sierpnia gościliśmy we Wrocławiu młodzież reprezentującą środowiska polonijne.

2. Wrocławskie Forum Miejskie
2. Wrocławskie Forum Miejskie, było spotkaniem wszystkich zainteresowanych partycypacją w kształtowaniu polityki miasta.
III Zlot Młodych Badaczy Kultury
Koło Naukowe Doktorantów przy Studiach Nauk o Kulturze zaprasza na konferencję III Zlot Młodych Badaczy Kultury.

Współcześni młodzi Polacy na Wileńszczyźnie
Projekt dotyczy wspierania rozwoju studiów Polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim poprzez rozszerzenie oferty edukacyjnej Centrum Polonistycznego na w/w Uniwersytecie oraz aktywizację studentów pochodzących ze środowisk polskich na rzecz promocji kultury oraz historii Polski na Litwie.

Wrocław Wita Uchodźców
W styczniu 2016 r. rozpoczęliśmy realizację projektu „Wrocław Wita Uchodźców – budowa oddolnej koalicji na Dolnym Śląsku”.
Konferencja Małżeństwo i rodzina w ujęciu antropologii kulturowej
Problematyką wydarzenia jest życie rodzinne i związane z nim wiele nowych kwestii w dyskursie. Globalizacja, postępująca indywidualizacja i konsumpcjonizm doprowadziły do pluralizmu we wszystkich sferach życia.
IV Zlot Młodych Badaczy Kultury
IV Zlot Młodych Badaczy Kultury, odbył się w dniach 17-18 marca 2016 r. we Wrocławiu.

ODLOT. Strefa Partycypacji
Miejsce spotkań, rozmów o mieście i przede wszystkim konsultacji społecznych z udziałem osób mieszkających we Wrocławiu.

Jaka będzie aleja Północna?
Weź udział w pierwszych w tym roku konsultacjach społecznych we Wrocławiu!

Strefa czystego transportu w Warszawie
Konsultujemy założenia powstającej strefy czystego transportu w Warszawie.

Jakiej strefy czystego transportu potrzebujemy?
Do 30 kwietnia 2023 r. trwają konsultacje społeczne dot. strefy czystego transportu we Wrocławiu.

Debiuty w partycypacji
Program „Debiuty w partycypacji” oferuje kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowej w przeprowadzeniu jej pierwszego lub pierwszego w danej formule działania partycypacyjnego.

Akademia partycypacji (II edycja)
Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich zaprasza na drugą edycję Akademii partycypacji – warsztatów mających na celu wzmocnienie kompetencji osób już zajmujących się partycypacją lub mających takie plany w przyszłości.

Raport Active Migrants
Wraz z premierą raportu na Forum Praktyków Partycypacji, dzielimy się nim tutaj. Raport zawiera opis i wnioski badań, które od zeszłego roku prowadził zespół Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Ile kosztują konsultacje?
7 lipca 2023 r. otrzymaliśmy od jednego z mieszkańca Wrocławia wniosek o udzielenie informacji dotyczących kosztów związanych z realizacją konsultacji społecznych w 2023 r.
Poniżej udostępniamy odpowiedź, a pod spodem – oryginał zadanego pytania.

Ewaluacja Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego na lata 2018-2022
Przedstawiamy Państwu wyniki warsztatów ewaluacyjnych przeprowadzonych w ramach
podsumowania Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018-2022.